Vyberte stránku

17. ročník Ledové Prahy

3. – 5. února 2017

Jan Hamáček
předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR

Kateřina Valachová
ministryně školství, mládeže a tělovýchovy

Petr Dolínek
náměstek primátorky hlavního města Prahy

Ze zpráv od účastníků:

PS Vysočina Svitavy

PS Vysočina Svitavy

… bez batohů, občerstveni, jsme vyrazili: „Za pohádkou“. První zastávkou byl Pražský hrad – chrám Svatého Víta je krásný zvenku i uvnitř, stihli jsme výměnu stráží, navštívili Zlatou uličku a Starý královský palác. Přejeli jsme na Barrandov, na výstavu k pohádce Tři bratři. Tady jsme byli nadšení vlkem, ale asi bychom nechtěli být na místě Karkulky. Další zastávka byla pro mnohé překvapení, které skončilo obrovským nadšením. Jízda na Bobovce byla skvělá. Jak zakončit pohádku? Třeba pohádkovým pohledem na noční Prahu z věže Staroměstské radnice.

V sobotu jsme se vydali za technikou, téměř celý den jsme strávili v Technickém muzeu. Sfárali jsme do dolů a prohlédli si práci horníků, pak jsme se rozběhli do všech výstavních sálů. Kluci strávili nejvíce času mezi auty a motorkami, děvčata mezitím objevila kouzlo fotografie, astronomii, hry… byla toho spousta. Poté zamířila skupinka mladších do Muzea kostek, starší mezitím obdivovali závod horských kol Downmall 2015. Sobotní večer jsme již tradičně strávili na koncertu Děti dětem, letos s úžasnou atmosférou. …

Neděle – uklidit, sbalit a hurá na poslední naši cestu po Praze, tentokrát „Dopravní“. Lodičky na Vltavě, Pražské Benátky jsou vždycky krásné a zajímavé. V Království železnic si přišli na své všichni… a pak už jen nasednout do skutečného vlaku.

Alena Petrželová

PS Jince

PS Jince

… V pátek dopoledne se účastníci prošli po Vyšehradě a jeho okolí a navštívili Muzeum Policie. Novinkami zde byly například interaktivní výstava pro děti a dospělé Devatero pohádek Karla Čapka nebo výstava Kriminalistického ústavu Praha Ve víru kriminalistické vědy a výzkumu. Naši účastníci úspěšně vyřešili případ vraždy. Odpoledne část výpravy strávila v Armádním muzeu Žižkov a v areálu Národního památníku na Vítkově. Zde po prohlídce expozic využili krásného, i když větrného počasí a nechali se vyvézt na vyhlídku na střeše památníku. Překvapilo nás, co všechno se z tohoto místa jevilo jako na dlani.

Další výlet se uskutečnil v neděli 1. února. V Modré škole poblíž stanice metra Háje probíhal čtvrtý (poslední) den PragoFFestu. Členy naší výpravy zajímaly především počítačové hry, trenažéry aut, japonské šachy, dabování zahraničního kresleného filmu z angličtiny do češtiny a další atrakce.

Část výpravy si prohlédla Pražský hrad a jeho okolí, ostatní se vydali do botanické zahrady Na Slupi. Tady se jinečtí pionýři věnovali skleníkům, obdivovali pěkné kvetoucí orchideje, rybičky, bílé papoušky kakadu, kaktusy a řadu dalších rostlin.

Nenechali si poté ujít ani toulky historickými částmi hlavního města, vycházku na Staroměstské náměstí s orlojem, Muzeum útrpného práva v Celetné ulici, Karlův most ani tajůplné uličky Starého města.

Miroslav Maršálek

PS Záře, Praha

PS Záře, Praha

… Nejprve jsme proťapali vrch Vítkov, Národní památník zevnitř jsme si ovšem nechali ujít, protože jsme na něj byli moc ranní ptáčata (ještě neměl otevřeno). Vynahradili jsme si to bohatou expozicí v Armádním muzeu (pod kopcem). Tady se dětem líbilo.

… Cestou jsme potkali zábavné zpestření ve formě obřích bublifuků – skoro to vypadalo, že už další program nebude třeba. :–) Na Můstku jsme se hromadně „ztratili“ v zrcadlovém labyrintu a u kaleidoskopického kina.

Hned vedle, v Rytířské ulici, na nás čekala výstava Barbie, Monster High a autíček. … Pak jsme se vydali na Staromák a zjistili, že zbývá asi 20 minut do Orloje – tak jsme si vyšlápli radniční věž a většina z nás pak díky této podívané stejně Orloj prošvihla – nevadí!

Pokračujeme dál na Karlův most – do Muzea a taky nakrmit racky a labutě. … Pak nás čekala Kampa a procházkou přes Most legií jsme zapadli do poslední expozice – Náprstkova muzea. …

PS Paskov

PS Paskov

… Prohlídku města jsme zahájili návštěvou Orloje a po ní nás čekalo Muzeum voskových figurín, ve kterém jsme potkali nejednu celebritu. Následovalo Muzeum kostek, v němž jsme obdivovali nejen budovy, ale i auta a další předměty postavené ze známé stavebnice Lego. Muzeum Policie ČR nás přivítalo bohatým doprovodným programem. Děti se mohly setkat s policistou z doby první republiky, vyzkoušet si své znalosti o bezpečném pohybu v silničním provozu nebo nahlédnout do tajů daktyloskopie. Páteční den jsme zakončili prohlídkou Muzea železnice.

V sobotu … jsme se vydali na Pražský hrad, který jsme si i přes intenzivní sněžení důkladně prohlédli. Potom nás čekala návštěva Muzea hudby, kde jsme mohli obdivovat mnoho rozličných hudebních nástrojů z různých historických období. Po obědě jsme zamířili do Muzea Karla Zemana. V tomto muzeu byla pro děti připravena hra, na jejímž konci musely odkódovat truhlu, ve které na každého čekala odměna ve formě placky. Před večerním koncertem jsme stihli ještě návštěvu Muzea panenek Barbie, Monster High a autíček.

… Sbalené krosny jsme uschovali na hlavním nádraží. Poté jsme se vydali do kaleidoskopického kina a zrcadlového bludiště, kde jsme se opravdu pobavili, protože najít cestu ven byl skutečně oříšek. Slunečné počasí přímo vybízelo k výhledu na Prahu z výšky. Proto naše kroky vedly na věž Staroměstské radnice, ze které jsme měli stověžatou Prahu jako na dlani. …

za vedoucí oddílu Mušata, Lucie Šprochová

PS Mladost Hradec Králové

PS Mladost Hradec Králové

… je ten správný čas vyrazit na Ledovou Prahu, na akci na kterou se těšíme celý rok. … jsme se vydali na první dobrodružství. A to směr Barrandovská studia. … Viděli jsme kostymérny, rekvizity, nahrávací studia, kulisy a mohli si vyzkoušet spoustu zajímavých věcí. … Ze studií jsme se vypravili směr Petřín, odměnou nám byla lanovka, to vám byl zážitek a ten výhled, naprostá paráda. Vyšplhali jsme se až do výšin Petřínské rozhledny, dokonce i ti co mají strach z výšek, takže jsme se zase překonali.

Po Petříně už nás čekalo … kaleidoskopické kino a zrcadlový labyrint. Což je věc, o které jsme si hodně četli, ale moc jsme si to neuměli představit a můžeme říct, že to byla fakt paráda 
… nastal čas na Muzeum Karla Zemana. Najednou jsme se ocitli v Cestě do Pravěku a na dvoře se objevila Ukradená vzducholoď…úžasné.  Obdrželi jsme křížovky s úkoly, kde po vyplnění dostaneme klíč, tedy číselnou kombinaci k otevření truhly s pokladem, což je něco pro nás…POKLÁÁÁÁÁD! …

Po obědě se nám už nikam nechtělo, ale štěstí, že máme vedoucí, které na naše kňourání neslyší a dokopaly nás až do Muzea PČR. To vám byla podívaná, krom těch super zbraní, mrtvoly a zásahové jednotky v akci nás čekalo i vyšetřování, snímání otisků, zkoušení výstroje… fakt moc super, kdo jste ještě nebyl, určitě jděte. 

Cestou z Muzea PČR na koncert Děti dětem nás čekala další výzva, v oddíle máme pár jedinců, co se bojí výšek i mostů a nejkratší cesta z muzea do Kongresového centra je přes Nuselský most – tedy most sebevrahů, no…pořádná výška. Ale i to jsme zmákli…

Psohlavci

PS Hrádek

PS Hrádek

… V Praze jsme navštívili pamětihodnosti Pražského hradu. Například Katedrálu svatého Víta nebo Zlatou uličku. Radost všem udělal pobyt v Muzeu hraček. Se zájmem se setkala podívaná na výměnu hradní stráže. Na Staroměstském náměstí jsme museli upravit program, protože děti se raději podívaly na vyrábění obrovských bublin, které kolem nich poletovaly. … Přesunuli jsme se na Vyšehrad a odtud do Muzea policie. I zde byla pěkná nabídka pro děti i dospělé. V chladném počasí jsme se rychle vrátili přes Nuselský most ke Kongresovému paláci, kde už se připravoval koncert pod názvem „Děti dětem“. … Překvapením pro nás byla zpěvačka Hanka Melcrová, která je rodačka z Hrádku a zpívá se skupinou „Y?“. Před koncem koncertu se všichni účastníci propojili svítícími náramky, ze kterých udělali barevné vlny. … Mnozí po cestě domů v autobusu usnuli, ale doma o celé akci nadšeně vyprávěli.

Vlasta Vasková

PS Březová

PS Březová

… Jako první jsme si prošli Pražský hrad, prohlídli si výstavu a obchůdky ve Zlaté uličce a došli do Katedrály sv. Víta, kde jsme mohli obdivovat architekturu gotické doby a rozlehlost celého objektu. Odtud nás metro dovezlo do Muzea pražských pověstí a strašidel, kde jsme se dozvěděli mnoho o pověstech staré Prahy. Výstava zde byla velice zajímavá a náš čas rychle ubíhal. K večeru následoval přesun na Staroměstské náměstí, kde jsme si prohlídli Orloj, někteří z nás dokonce vystoupali na věž Staroměstské radnice. Odtud byl krásný výhled na stmívající se a světly ožívající Prahu. …

Naší první sobotní zastávkou byly ateliéry Barrandovského studia. Právě zde probíhala výstava k pohádce Tři bratři. Poslechli jsme si pár historek z natáčení, prohlédli kulisy a každý se zastavil nad loutkou propracovaného vlka. Bylo nám vysvětleno, jak se vlk v pohádce ovládal a kolik lidí k tomu bylo potřeba. … Po výborném obědě nás čekalo 1. české muzeum čokolády. Zde jsme zjistili, jak výroba čokolády probíhá, co je k tomu potřeba a samozřejmě jsme několik druhů čokolád ochutnali.

… jsme se rozdělili na skupiny, jedna odešla na koncert Děti dětem a druhá se procházela po Praze. … vyšla na Petřín a pokochala se výhledem na Prahu. Umělecky založení z nás si prohlédli výstavu obrazů v Gallery of Art Prague. …

Jana Nováková

PS Beroun-Závodí

PS Beroun-Závodí

… Při vstupu do prostor Pražského hradu jsme měli velké štěstí. Na vlastní oči jsme viděli střídání Hradní stráže, které probíhá v každou celou hodinu. Po chvilce zdržení procházíme Hrad a směřujeme ke Katedrále sv. Víta. Opět jsme měli trochu štěstí, neboť zde nebylo ještě mnoho lidí a my si v klidu a pohodě procházeli chrám. … Pět století historie ožívá ve Zlaté uličce. Vidíme příbytek střelce z družiny císaře Rudolfa II., středověkou krčmu, zlatnickou dílnu, pracovnu známé pražské věštkyně Madame de Thébes či alchymistickou dílnu. … V muzeu Policie ČR potkáváme policisty i četníky v dobových uniformách. Příslušníci kriminálky nám ukazují, co všechno se musí prozkoumat, jak vyhledávají stopy, které postupně zkoumají. Další zajímavostí je pak daktyloskopie, kde si můžeme udělat otisk svého prstu. Odborníci z Kriminalistického ústavu Praha pro nás připravili hru „Kdo je pachatel?“, která prověřila postřeh a naši pozornost. Někteří z nás si i vyzkoušeli to, zda máme dobrou paměť a dokážeme sestavit identikit – portrét pachatele podle výpovědi svědka. … Kromě toho jsme si zasoutěžili i v malých skupinkách, kdy jsme vyplňovali test, který prověřil, zda víme, jak se chovat bezpečně v silničním provozu, nebo jak předcházet dalšímu možnému ohrožení například cestou ze školy. …

Květa Hrbáčková

PS Otava Sušice

PS Otava Sušice

…V pátek jsme navštívili Muzeum lega, kde jsme si prohlédli mnoho zajímavých modelů postavených z této stavebnice. Následně nás čekala prohlídka skleníku Fata Morgana, který je součástí venkovní expozice Botanické zahrady Praha. Po této prohlídce jsme si to namířili do Národního divadla, které jsme si prohlédli úplně celé. Měli jsme velké štěstí, že nás naše průvodkyně vzala i na venkovní terasu pod střechou divadla. Pohled na Prahu z výšky byl vážně exkluzivní…

Vítovcová Eliška

Pionýrská skupina Vysočina Svitavy

Pionýrská skupina Vysočina Svitavy

…Sraz v 7.45 na vlakovém nádraží ve Svitavách. Mnozí ještě napůl rozespalí. Náš kulturní výlet jsme započali v Galerii panenek DollsLand, kde jsme si prohlédli panenky Barbie, Monster High a autíčka. Další zastávka bylo Muzeum voskových figurín a o pár metrů dále Muzeum útrpného práva. Cestou jsme nemohli minout Staroměstský orloj, Karlovu ulici, Karlův most, letmé zhlédnutí chrámu sv. Víta a baziliky sv. Jiří na Pražském hradu a v neposlední řadě procházka po Malé Straně se strašidly. Jako třešinka na dortu pak působila závěrečná vyhlídka na noční Prahu z pohodlných houpacích křesílek z moderního prostředí Žižkovské televizní věže…

Jan Leinweber