Vyberte stránku

13. ročník Ledové Prahy

1. – 3. února 2013

Ing. Eva Bartoňová
státní tajemnice – náměstkyně ministra školství

Alena Gajdůšková
1. místopředsedkyně Senátu Parlamentu ČR

Ze zpráv od účastníků:

PS Rokycany

PS Rokycany

​… Naše první zastávka nás dovedla na Karlův most a od Karlova mostu jsme zavítali do Zemanova muzea. Tam jsme si vyzkoušeli pár Zemanových triků s loutkami a létajícím kolem. Následovalo muzeum Náprstkovo, kde jsme mohli vidět, jak se žilo na různých kontinentech např. Asie, Amerika, Austrálie… vyrazili jsme na Pražský hrad … Předposlední muzeum bylo armádní, kde jsme si mohli prohlédnout zbraně, uniformy, odznaky, vlajky a různé vojenské věci. Poslední muzeum bylo policejní. Tam jsme si mohli prověřit své znalosti pravidel silničního provozu. Na závěr jsme došli do Kongresového paláce, kde si pro nás pionýr přichystal několik tanečních, hereckých, ale i pěveckých vystoupení.

Doufáme, že Ledová Praha bude příští rok zas.

Martina Hubertová a Matěj Krčmář členové oddílu Divoká Orlice

PS Tuláci Klatovy

PS Tuláci Klatovy

První místo, které jsme navštívili, byla botanická zahrada, ve které nás asi nejvíce zaujalo jezírko se zvláštní rybou. Hezké byly i rozkvetlé rostlinky a poletující motýlci.

Poté naše kroky směřovaly k Náprstkovu muzeu, kde nás přivítala Ribana s Vinettouem. Holky nejvíce zaujaly šaty z korálků a chlapce indiánské zbraně. Náš poslední tábor se odehrával v tomto duchu, tak jsme si na něj mohli trochu zavzpomínat.

Čas nás tlačil a my jsme se přesunuli do Alchymistického muzea. Prohlídka byla velmi zajímavá, protože jsme měli skvělého průvodce, který byl podobný Magistru Kellymu. Šli jsme po nejstarších dřevěných schodech na Kellyho půdu, kde byly úžasné nejen jeho pomůcky, ale také pokus o stvoření člověka.

V sobotu jsme vyrazili do Policejního muzea, kde byla nejhezčí ukázka policejních zásahů v praxi. Po skončení ukázek si kluci prostě museli vyzkoušet policejní zbraně, neprůstřelné vesty a mnoho dalších věcí, kterým my holky moc nerozumíme. … Jízda metrem nás nikdy neomrzí, Ledová Praha už vůbec ne, protože s naší bezva partou jde všechno lépe a hlavně s úsměvem.

S pozdravem Kecky – Nikča a Lucka z Tuláků

PS 8. března J. Hradec

PS 8. března J. Hradec

O pololetních prázdninách jsme se vydali na akci s názvem Ledová Praha. Nás dětí bylo 15 a vedoucích 7. V sobotu v 8 hodin jsme měli budíček … začalo další putování po Praze, tentokrát do muzea hudby. V muzeu měli různé nástroje a k nim ukázku do sluchátek. Mně osobně se nejvíce líbilo, jak krásně zní loutna.

Když jsme skončili, vydali jsme se na letiště. Paní průvodkyně nás provezla všude po letišti, sledovali jsme, jak letadla přilétají a odlétají. Byli jsme se podívat i v hasičárně na letišti. Hasící auta jsou úplně jiná, než normálně vidíme.

Ještě nás čekalo muzeum čokolády, kde jsme viděli, jak se vyrábí pralinky. Večer nás čekal bazén, který nás všechny utahal. Všichni jsme si to tam skvěle užili, největší úspěch měly asi tobogány.

Další den jsme se jeli podívat na zámek Ctěnice do muzea Jů a Hele a také do muzea loutek. Jeli jsme také metrem a malá Martinka z toho měla radost, že jedeme pod zemí. Všichni jsme si výlet do Prahy pěkně užili a těšíme se na další akci.

PS Horní Bříza

PS Horní Bříza

Po ubytování směřují naše kroky do míst, kde je sídlo našich prezidentů – na Pražský hrad. Slavnostní střídání jednotek Hradní stráže, prohlídka Katedrály sv. Víta, Baziliky sv. Jiří a v neposlední řadě i Zlaté uličky či Daliborky. Tento den ještě stíháme Zrcadlové bludiště, rozhlednu na Petříně a muzeum Karlova mostu.

Sobotu zahajujeme návštěvou Království železnic. Dalším místem našeho zájmu se stává muzeum režiséra, scenáristy a výtvarníka Karla Zemana. Na chviličku se dostáváme mezi kulisy, kde můžeme fotit, točit video.

Na řadu přichází život v Mořském světě. Překrásně udělaný areál plný akvárií s mnoha rybami nás dostává do stavu rozjímaní. Po celodenním putování bychom zde zaručeně usnuli.

V neděli se přesouváme do Národního muzea – Nové budovy. Čeká nás prohlídka zajímavé výstavy Monarchie, která ukazuje život v době éry Rakouska-Uherska. Tento den ještě stačíme prohlídku muzea voskových figurín a končíme v Muzeu Bedřicha Smetany, kde plníme úkoly zaměřené na jeho život a tvorbu. Na závěr prohlídky dostávají souhlas děvčata z výpravy zahrát si na koncertním piánu. Jejich vystoupení je odměněno potleskem od nás i dalších návštěvníků.

PS M. Očadlíka Holešov

PS M. Očadlíka Holešov

…společně s námi do Prahy vyrazili také naši kamarádi a rodiče. V pátek jsme nejdříve navštívili muzeum čokolády … Po sladkém zážitku jsme se přemístili do divadla Za plotem, kde jsme se zúčastnili celostátního finále Dětské porty a Melodie. Sobotní program jsme zahájili u Karlova mostu, odkud jsme si prohlédli panorama Pražského hradu. Další zastávka byla u Rudolfina a odtud jsme pokračovali do Náprstkova muzea, kde nás čekala velmi zajímavá expozice Karla Maye a také milé setkání s hercem Stanislavem Zindulkou, který se s námi vyfotografoval. Další naše cesta vedla na Havelský trh a Václavák. Vyvrcholením sobotního programu byl již 16. ročník koncertu „Děti dětem“. V rámci letošního programu vystoupil také taneční kroužek SVČ – TYMY Holešov – Sundance. Jejich velkým úspěchem bylo získání putovního poháru premiéra ČR v oblasti taneční.

V neděli dopoledne jsme prošli Malou stranu a Kampu, kde jsme si připomněli různé osobnosti z naší historie i literatury. Navštívili jsme velmi zajímavé muzeum režiséra Karla Zemana. Pokračovali jsme na Staroměstské náměstí, kde jsme navštívili radnici a prohlédli si orloj.

PS M. Očadlíka Holešov

PS Dubí

PS Dubí

Za tři dny jsme navštívili spoustu muzeí. Velmi se nám líbilo muzeum policie, kde byla možnost aktivně si zasoutěžit, nebo v muzeu Karla Zemana se dalo shlédnout video z některých jeho animovaných filmů, na šlapacím kole z filmu Baron Prášil se mohlo i zdánlivě letět vesmírem. Za tmy jsme absolvovali i prohlídku muzea alchymistů v bývalém sídle magistra Kellyho, což byl také velmi zajímavý zážitek.

V muzeu čokolády jsme ochutnali pravé pralinky a v Náprstkově muzeu jsme se dověděli, jak psal své dobrodružné romány Karel May.

Těšili jsme se na koncert Děti dětem a, i když některá čísla byla vtipná a tanečníci tančili se zaujetím a radostí, stejně radostně prožívaly děti před podiem hudební vystoupení beatových a rockových kapel, neboť si mohly po delším sedění v křeslech trochu zatancovat. Možná, že by tato čísla mohla být příště využita k pohybu, i když koncert Děti dětem není diskotéka.

Za PS Dubí u Teplic Ludmila Šedivá

230. PS Záře, Praha 8

230. PS Záře, Praha 8

Nejdříve jsme navštívili Poštovní muzeum. Nikdo z nás předtím ještě neviděl tolik poštovních známek pohromadě. Také jsme se dozvěděli, jak taková známka vzniká a kolik je s ní práce. Jelikož byl pátek, tak jsme mohli navštívit Pinkasovu synagogu spolu s židovským hřbitovem. A kdo má rád „angličáky“, tak nám určitě bude závidět naší třetí zastávku v Uměleckoprůmyslovém muzeu, kde jsme vydrželi něco přes hodinu. Čtvrtou zastávkou bylo Náprstkovo muzeum s interaktivní výstavou o indiánech. To byla minimálně další hodina. A jako předposlední zastávku a poslední kulturní zážitek jsme zvolili Botanickou zahradu UK.