Vyberte stránku

PS Beroun-Závodí

Na Ledovou Prahu jezdíme opravdu každým rokem. Letos máme v plánu navštívit Zemědělské muzeum a Muzeum Policie ČR.
Navštívíme výstavu Grónsko – země ledu, života a zemědělství. Další je výstava více jak dvaceti typů traktorů od tuzemských i zahraničních výrobců od roku 1917 do roku 1953. Pro nejmenší děti jsou zde malé šlapací traktůrky. Pro nás větší pak trenažer Zetoru Major. Další stopy nás vedou do Laboratoře ticha. Ta nám umožnila díky moderním technologiím nahlédnout do buněčné úrovně lesního biotopu. A pak se dostáváme do expozice rybářství. Díky modernímu interaktivnímu využití audiovizuální techniky získáváme celou řadu nových informací. Prohlédnout si můžeme i velká akvária s živými sladkovodními rybami.
Další zajímavou oblastí našeho poznávání je myslivost jako životní styl, postoj, poslání, profese i koníček mnoha lidí. Ke konci naší prohlídky se zaměřujeme na vodu jako základ života, jako krajinotvorný prvek ve všech jejich podobách. Naposledy se dostáváme do dětské gastronomické herny, kde jsme si vyzkoušeli nakupování, vaření a zacházení s potravinami.
Loučíme se, přejíždíme do Muzea Policie ČR. Cílem návštěvy je ukázat potřebnost policejních složek v demokratickém právním státě i jejich činnost při řešení reálných případů. Vítá nás strážník z doby Rakouska-Uherska a 1. republiky. Při prohlídce na nás čekala řada exponátů, mnoho dokumentů, ale i didaktických zařízení, která jsme si mohli vyzkoušet. V první řadě šlo o naše znalosti z dopravní výchovy, ale mohli jsme si zahrát i na příslušníka kriminálky a pomoct mu vypátrat jako detektivové nebezpečné lidi. Mohli jsme si vytvořit otisk vlastní ruky či prstu, otisk boty, ale též jsme pátrali po ztracené pokladně, kterou neznámý pachatel ukradl a zanechal v prostorech muzea. Loučíme se s panem strážníkem, beseda a povídání s ním o jeho zážitcích, o jeho bývalé práci, to opravdu nemělo chybu. Letošní ročník Ledové Prahy si děti, z Berouna-Závodí, na sto procent užily a mají opět na co vzpomínat.

Květa Hrbáčková