Vyberte stránku

TENTOKRÁT JSME SE ROZDĚLILI PODLE ZÁJMŮ

V letošním roce Pionýrská skupina Jince připravila tři výpravy na Ledovou Prahu. Poprvé se zúčastnili nejmladší pionýři z oddílu Trilobit, kteří navštívili stálou expozici Noemova archa v Nové budově Národního muzea. Poté se vydali do Holešovic do Mořského světa. Největší dojmy si ale odnášeli z interaktivní výstavy Ať žije Hurvínek v Muzeu Hlavního města Prahy. 

Starší členové šachového kroužku a jejich kamarádi se věnovali prohlídce Síně tradic české a československé kopané. Největší pozornost budily portréty nejslavnějších reprezentantů a trofejí. Poté se výprava ze Strahova přesunula na úpatí Vítkova. Ve vojenském historickém ústavu to byly především expozice mapující 1. světovou válku a první republiku, ti aktivnější stihli i výstavu o 2. světové válce. Další zastávkou byl památník na vrchu Vítkově. Tentokrát jsme vyslechli podrobný a zajímavý výklad u hrobu neznámého vojína (přesněji dvou vojínů) a v přilehlých prostorách. Naší pozornosti neušel ani prapor 13. dělostřelecké brigády „Jaselské“ Jince, u níž sloužili dva účastníci výpravy a navíc i rodiče některých přítomných dětí.

Z civilních prostor památníku ocenili jinečáci například Síň osvobození obloženou červeným mramorem a mozaikami. V ní jsou v nadživotní velkosti ztvárněni příslušníci jednotlivých složek Rudé armády, ale najdete tu i verše Vítězslava Nezvala, věnované osvoboditelům. Po obvodu místnosti najdeme počty padlých při osvobozování Československa, začínající 144 tisíci ruských vojáků… a významná data z osvobozování naší vlasti končící 12. květnem 1945 na Slivici u Příbrami, to znamená nedaleko Jinec. To všechno bylo v pátek. V sobotu navštívila oslabená výprava Království železnic, Muzeum Policie a také expozici Noemova archa v Národním muzeu Tak jsme zase načerpali hodně informací z historie Československa. To se bude hodit. 

Miroslav Maršálek
PS Jince