Vyberte stránku

VŽDY OBJEVÍME NĚCO NOVÉHO

Už ani nevím, pokolikáté jsme letos jeli na Ledovou Prahu. Vím jen, že hned při prvním výletu na ni bylo jasné, že budeme muset jezdit každý rok. V posledních letech dělá Pionýrská skupina Jince dva jednodenní výlety, což je maximum, co si mohu dovolit z časových důvodů. A vždycky musíme do Muzea Policie. Nebylo tomu jinak ani letos. Tentokrát byly naše skupiny méně početné, ale to nic neubralo na zajímavosti akce. Vždy se vybere něco z toho, co mělo úspěch v minulosti, a doplní dosud nevyužitými či novými nabídkami.

První cesta v pátek vedla do Síně tradic české kopané na Strahově. Mysleli jsme si, že to bude zajímavé jen pro kluky, ale mnohé zaujalo i děvčata. Připomněli jsme si slavné události, hráče i další významné osobnosti, ale i dresy, medaile, poháry a další artefakty spojené s nejúspěšnějšími obdobími československé i české kopané.

Když jsme přecházeli ze Strahova k Pohořelci, bylo nám líto současného stavu spartakiádního stadionu, na němž jsme my nejstarší prožili krásné okamžiky hromadných vystoupení. Ty nejsou srovnatelné s ničím, co bylo u nás možné vidět kdykoliv předtím nebo potom. Loretu, Chrám svatého Víta, Starý královský palác a další památky jsme znali z minulých výprav, a proto jsme je prolétli jen zběžně, abychom toho co nejvíc stihli v tom „policejním“.

Druhý den byla poprvé na programu výpravy Botanická zahrada Hl. města Prahy v Tróji a její Fata Morgana. Přivítali nás tam velmi vlídně a bylo na co se dívat. Například život ve velkém akváriu bylo možné sledovat jak v podzemí, tak i z lávky nad vodou. Obavy, že toho moc nepokvete, se ukázaly jako bezpředmětné. Řada zajímavostí byla návštěvníkům k dispozici i ve venkovních zahradách. Vlastně teď v zimě zaujmou i ty krásné detaily, kterých si ve vegetační době snad ani nevšimnete.

Poprvé jsme se rovněž podívali do Národopisného muzea v Letohrádku Kinských. Zde zaujaly exponáty svědčící o životě v našich zemích v minulosti. Naopak do vzdálených krajů Číny, Austrálie a Oceánie se pronikne v Náprstkové muzeu. Ale tento měsíc jsou uvedeny do provozu další expozice, které ještě nebyly o víkendu zpřístupněny.

Znova jsme zavítali například do Muzea Karlova mostu, zastavili na Klárově u pamětní desky věnované Gončarenkovi, veliteli sovětského tanku, který jako první přijel 9. května 1945 osvobozovat Prahu, projeli jsme se metrem v Nuselském mostě a prošli pěšky po něm, prohlédli Prahu z různých vyvýšených míst…

Nelze projít všechno. Je toho hodně, co může posloužit ke skutečně objektivní představě o životě v minulosti i o současnosti, užili jsme si zábavy i poučení. Tak už plánujeme, co asi vybereme a nabídneme kamarádům a kamarádkám zase za rok.

Miroslav Maršálek
PS Jince