Vyberte stránku

LEDOVÁ PRAHA

Poslední lednový víkend se Habartovští pionýři opět vydali na svou oblíbenou akci „Ledová Praha“. Odjížděli jsme v pátek 29. 1. již brzo ráno, abychom se do Prahy dostali okolo oběda. Po příjezdu se jdeme hned ubytovat do jedné pražské školy, dáváme si oběd z vlastních zásob a vyrážíme do města. Naším hlavním pátečním cílem je návštěva Pražského hradu. Ze školy vyrážíme metrem do stanice Hradčanská, odkud už začíná naše poznávací výprava po hlavních památkách. Hned při příchodu na Hrad vidíme výměnu hradní stráže. Poté si procházíme jednotlivá nádvoří a jdeme se podívat i do chrámu Svatého Víta.

Po odchodu z Hradu jsme ještě zavítali do nedalekého Muzea miniatur. Nad okovanou blechou, velbloudí karavanou v uchu jehly, obrázkem na makovém zrnku, nebo vlakem na vlasu zůstával člověku rozum stát. Na většinu exponátů bylo nutné koukat se mikroskopem, na některé „stačila“ jen lupa. Dále vyrážíme na Kampu, poblíž Karlova mostu, kde krmíme velkou spoustu labutí a racků. Přecházíme přes Karlův most a jdeme do Imaginária. Zde si ve třech patrech užíváme bezva zábavu ve velkém zrcadlovém bludišti, zkoušíme si vyřešit několik obřích hlavolamů, zahrát si na laserovou harfu a koukáme se na sebe do různě pokřivených zrcadel. Odtud je to už jen kousek na Staroměstské náměstí, kde se jdeme podívat, jak vypadá noční Praha z výšky. Vystupujeme na radniční věž a kocháme se pohledem na spoustu osvětlených památek. Po tomto zážitku se vracíme do školy, kde uléháme unaveni do svých spacáků.

Sobotní ráno vyrážíme do Muzea policie, kde je již tradičně k Ledové Praze pro děti připraven doprovodný program. Viděli jsme zde policisty a četníky v dobových uniformách, mohli si vyzkoušet obtisknout svou dlaň na papír a zjistit, jaké máme otisky prstů, vysoutěžit si nějakou odměnu ve znalostních testech, a nechyběla ani ukázka zásahu policie proti nebezpečnému pachateli.

Na oběd jsme si tentokrát zašli do jídelny k „Rozvařilům“. Po vydatném obědě vyrážíme do Muzea Lega. Cestou jdeme kolem známého obchodu s čokoládou a bonbóny. I letos v tomto obchodě koukáme na dva zaměstnance, kteří zrovna před námi vyrábějí roksové bonbóny. Nemůžeme pomalu uvěřit vlastním očím. Pánové vyvalují na stole válec složený ze čtyř barev hmoty. Válec má průměr asi dvacet centimetrů a hotové bonbóny mají kolem jednoho centimetru. Po chvíli je nám vše jasné. Hmota je za tepla tvárná a dá se vytahovat do uzoučkého válečku, ze kterého se po vychladnutí nasekají bonbóny. Odcházíme odtud strašně moc nadšení z toho, co jsme zde viděli. V Muzeu lega nás velmi zaujaly modely měst i s funkčními vláčky, které byly postaveny z mnoha a mnoha kostiček, velký model Karlova mostu, dráček, a kluky nejvíce zaujaly modely z Hvězdných válek.

Večer jdeme na 19. ročník koncertu „Děti dětem“, který se koná v Kongresovém centru a který pořádají Pionýr a Nadace Dětem 3. tisíciletí. Koncert je výběrem nejzajímavějších vystoupení republikových přehlídek soutěže Pionýrský sedmikvítek.

Hned od začátku bylo na co koukat. Děti předváděly krásná taneční i zajímavá pěvecká vystoupení. Jako host zde na závěr vystoupila zpěvačka a moderátorka ČRo Jana Rychterová. Po skončení jsme se přesunuli zpět do školy, navečeřeli se a šli spát.

V neděli si balíme věci a pomalu opouštíme školu. Vydáváme se na Hlavní nádraží, kde si odkládáme zavazadla. Jeden z nás hlídá a my ostatní se jdeme podívat do obchůdků a nakoupit ještě pár drobností jako vzpomínku. A pak už nás čekala jen cesta zpět domů z další bezva akce.

LOVENÍ PIONÝRSKÉ KEŠE NA „LEDOVÉ PRAZE“
Habartovští pionýři se letos již potřetí na „Ledové Praze“ vydali, za dalším dobrodružstvím, které pro nás i letos organizátoři připravili, a tím byl odlov pionýrské keše. Naším úkolem bylo projít po šesti zastávkách a odpovědět na někdy dosti záludné otázky, ze kterých jsme vypočítali správné konečné souřadnice. Tentokrát nás jednotlivé zastávky vedly po místech, kde bývaly staré pražské lékárny a apatyky.

S odlovem jsme začali hned v pátek. Naštěstí jsme nemuseli tentokrát vůbec nikam zahýbat z naší předem naplánované trasy, protože jsme procházeli přesně těmito souřadnicemi. První zastavení nám značně potrápilo mozkové závity. V otázce bylo spočítat počet oken v osmém patře domu, kde se dříve nacházela lékárna, ale kolem nás byly nejvýše dvoupatrové budovy. Po chvilce pátrání a přemýšlení nám to ale došlo, že je to chyták a počet je nula.

Druhá a třetí zastávka byla jednoduchá a pro tento den poslední čtvrtá nás donutila si pořádně a víckrát přečíst zadání, a protože byl již pozdní večer, ukončili jsme pro dnešek odlov.

V sobotu jsme pokračovali hned ráno. Obešli jsme zbylé dvě zastávky a po dosažení získaných čísel do konečných souřadnic jsme si zašli odlovit finální keš. Opět se nám odlov povedl a naší klubovnu bude zdobit již třetí CWG z akce „Ledová Praha“.

Anna Kováčová
PS des. St. Roubala Habartov