Vyberte stránku

LEDOVÁ PRAHA 2016

Nastaly pololetní prázdniny a jako každým rokem Pionýři ze Svitav vyrazili do Prahy. Sraz ráno na vlakovém nádraží se vydařil a 28 účastníků vyjelo směr Praha. Letos získal velký úkol Ríša, kterého jsem nominovala na reportéra. Vybaven notýskem a propiskou poctivě každou chvilku zapisoval, co podnikáme. Domluvili jsme se, že tento článek bude jeho. Bohužel nastaly drobné komplikace, které vám hned objasním, a píši tedy článek já. Byl pátek odpoledne, kdy jsme po odložení batůžků na ubytování, prvního výhledu na Prahu z horní terasy a po dobrém obědě vyrazili do stanice Vyšehrad a dále přes Nuselský most, pokračovali do Policejního muzea. Domluvili jsme si rozchod a Ríša zamířil k prvnímu vystavenému objektu a začal poctivě přepisovat celý štítek u vystavené zbraně. Článek se vyvíjel velmi poctivě a říkala jsem si, že budeme muset zamluvit kompletní vydání Mozaiky pouze pro nás… 

Po návštěvě kaleidoskopu, zrcadlového bludiště, večerní alchymistické věže a procházce po Karlově mostu, bylo již mnoho stránek zaplněno. Zde se naskytl drobný zádrhel, ruka začala pobolívat, z krasopisu se stávalo méně čitelné písmo, ovšem dohodli jsme, že na zpáteční cestě vlakem vše přepíšeme a rozluštíme.

Druhý den ráno jsme opět zamířili na Vyšehrad. Tentokrát jsme měli schůzku s mnichem, který nás celým Vyšehradem provedl, seznámil nás s pověstmi o Libuši, Praotci Čechovi, kterého jsme osobně potkali, Bivoji, Šemíkovi a nakonec nás potkal samotný čert. Soupis článku opět probíhal velmi poctivě. Ríša zapisoval vše, co nám mnich vyprávěl. Bohužel opět nastal drobný zádrhel, kdy rychlost psaní nešla skloubit s rychlostí vyprávění a z krasopisu se stával nový druh těsnopisu, ale opět vyřešeno, stačily odrážky a v neděli ve vlaku dáme hlavy dohromady.

Po výborném obědě jsme se vrátili opět na místo činu k alchymistům a stali se žadateli na zápis do školy kouzel. Ríša jako dobrovolník zvládl vyrobit horký led a stal se velmi žhavým kandidátem na přijetí. Další cesta vedla opět na Vyšehrad, ale tentokrát do Kongresového centra na oblíbený koncert Děti dětem. Psaní článku se v průběhu dne trošku pozastavilo díky nemilé události v podobě dopsání a ztracení propisky.

V neděli jsme stihli Muzeum Útrpného práva a část výpravy se odhodlala navštívit Neviditelnou výstavu, druhá část navštívila Muzeum voskových figurín. Poté nakoupit drobnost domů a již byl čas vyzvednout zavazadla a zamířit na nádraží. Únava z návštěvy Prahy byla značná a mnozí velkou část cesty prospali. Tady právě nastala největší komplikace. Ríša se pustil do vzorného přepisování, ale podařila se pouze část, kterou vám přikládám jako foto. Příště to již určitě sepíšeme celé.

Ledová Praha opět parádní, únava na zpáteční cestě to může jenom potvrdit. Za rok znovu!

Ríša G. a Lucie F.
PS Vysočina Svitavy