Vyberte stránku

Ledová (ale pořádně!) Praha 2012

Od pátku 3. do neděle 5. února mohli nic netušící kolemjdoucí potkat po Praze skupinky dětí s modrými plackami připnutými všude možně. Možná přemýšleli, kam a odkud jdou, co hledají… Přehlédnout je totiž opravdu nešlo, protože jich bylo kolem deseti tisíc. My zasvěcenější víme, že tento víkend proběhl už dvanáctý ročník Ledové Prahy. Na „Ledovku“ ale přišly děti nejen z Pionýra, ale i z různých jiných sdružení, škol, dětských domovů či jen tak s rodiči.
Jestli vám něco říká název Ledová Praha, tak už jste asi doma a tušíte, že děti mají po kapsách také modré kartičky, zvané „slevenky“, jež jim jako každý rok otevírají dveře mnoha pražských památek, zajímavostí, muzeí, výstav a podobně – někde zcela zdarma, jinde s výraznou slevou. Ledová Praha je zkrátka možnost využít prodloužený víkend nejen k hezkému výletu, ale něco se i dozvědět, zhlédnout a zažít.

Možná si říkáte, že počasí, které přichystalo patrně nejnižší teploty této zimy, bylo poněkud zlomyslné, ale znáte děti, když se dobře baví, tak na zimu nehledí. Navíc K Ledové Praze přece mráz patří – a navíc děti dlouho nemrzly, vždy jen chvilku, než došly k další zastávce nabitého programu…
Volných či zvýhodněných vstupů bylo letos, jako každý rok, připraveno několik desítek. Například Národní muzeum, kde v nové budově probíhá výstava „Vynálezci a vynálezy“, Muzeum hlavního města Prahy s výstavou „Já Merkur“, Židovské muzeum, pochopitelně Pražský hrad, ale i obě Botanické zahrady (BZ hlavního města Prahy i BZ Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy), Poštovní muzeum, Umělecko-průmyslové muzeum, Žižkovská televizní věž, z níž je nádherný výhled na Prahu, Armádní muzeum na Žižkově, Národní technické muzeum… Úplnými novinkami roku 2012 byly například zvláštní Muzeum Karlova mostu či Národní zemědělské muzeum.
Pokud vás samotné nabídka letos nepřitáhla, tak si možná říkáte, jestli je po dvanácti letech Ledová Praha pro děti stále lákavá – odpověď je jednoznačně ano. Mnohé skupinky se vracejí několik let, protože za jeden víkend se nedá stihnout vše, a navíc stále přijíždějí děti, pro něž jde nejen o první Ledovou Prahu, ale někdy i o první návštěvu Prahy vůbec – pro ty je „Ledovka“ obzvlášť nezapomenutelný zážitek. Některé z nich navíc mohou strávit v Praze skutečně celý prodloužený víkend díky nabídce ubytování ve školách, kterou letos využilo přes 1600 účastníků z dětských kolektivů.

Akce proběhla pod záštitou místopředsedkyně Senátu parlamentu ČR PaedDr. Aleny Gajdůškové, náměstkyně ministra školství, mládeže a tělovýchovy Ing. Evy Bartoňové a radní hlavního města Prahy JUDr. Heleny Chudomelové.

Děkujeme!