15. ročník Ledové Prahy

30. ledna - 1. února 2015


Tiskové zprávy:
Záštity:

Ze zpráv od účastníků:
po kliknutí se zobrazí celá zpráva

Ledová Praha 2015 aneb Boj s větrem a bublinami
30. leden a pololetní prázdniny jsme letos opět oslavili v centru Prahy, kde vládla "Ledovka". Sešlo se nás celkem 12 (a pes) ze všech oddílů a stejně tak i neoddíloví vedoucí Záře. Projít naši trasu (i s pár neplánovanými přídavky) nám trvalo zhruba 8 hodin.

Nejprve jsme proťapali vrch Vítkov, Národní památník zevnitř jsme si ovšem nechali ujít, protože jsme na něj byli moc ranní ptáčata (ještě neměl otevřeno). Vynahradili jsme si to bohatou expozicí v Armádním muzeu (pod kopcem). Tady se dětem líbilo.
Poté nás autobus odvezl na Florenc, odkud naše kroky vedly až na Můstek. Cestou jsme potkali zábavné zpestření ve formě obřích bublifuků - skoro to vypadalo, že už další program nebude třeba :-) Na Můstku jsme se hromadně "ztratili" v zrcadlovém labyrintu a u kaleidoskopického kina.
Hned vedle, v Rytířské ulici, na nás čekala výstava Barbie, Monster High a autíček. Skýtala podívanou na úžasné modely - ovšem ne všechny to uchvátilo, že Maty ;-) Pak jsme se vydali na Staromák a zjistili, že zbývá asi 20 minut do Orloje - tak jsme si vyšlápli radniční věž (no, částečně jsme se nechali unést výtahem) a většina z nás pak díky této podívané stejně Orloj prošvihla - nevadí!
Pokračujeme dál na Karlův most - do Muzea a taky nakrmit racky a labutě. Přešli jsme most, abychom doplnili energii a teplo v přilehlém McCafé. Pak nás čekala Kampa a procházkou přes Most legií jsme zapadli do poslední expozice - Náprstkova muzea. Naši ledovou pražskou túru jsme zakončili jízdou do klubovny, během které jsme se postupně rozutekli.
Ačkoli chladné počasí prověřovalo naši odolnost, celý čas jsme strávili v dobré náladě. "To se mi líbí takhle celej den courat po Praze," zhodnotila to cestou Danča.
PS Záře
Rok se s rokem sešel a už tu bylo páteční ráno pololetních prázdnin, což značilo, že je ten správný čas vyrazit na Ledovou Prahu, na akci na kterou se těšíme celý rok. Na nádraží se nás sešlo 18, bohužel sedm dobrodruhů dostalo chřipka a nemohli s námi jet.
Cesta do Prahy utekla velmi rychle, celou dobu jsem pusu nezavřeli, byli jsme zvědaví co na nás naše vedoucí vymysleli… stále nás napínali a často mluvili o překvapeních, takže jsme vlastně téměř nevěděli, co nás čeká a nemine. Prima bylo, že jsme byli ubytovaní ve stejné škole jako loni, takže se naše bloudění neopakovalo a celé ubytování bylo o to rychlejší a my si připadali jako doma, přeci jenom ZŠ Horáčkovu už známe.

Hned po ubytování a zabalení malých batůžků na cestu jsme se vydali na první dobrodružství. A to směr Barandovská studia. Pan průvodce nám věnoval navíc dvě hodiny svého času a musíme říct, že jsme si to náramně užili. Viděli jsme kostymérny, rekvizity, nahrávací studia, vatikánské kulisy a mohli si vyzkoušet spoustu zajímavých věcí. Pravda je, že realita se nám tloukla s vizí z amerických filmů, ale i tak to bylo velmi zajímavé.
Ze studií jsme se vypravili směr Petřín, odměnou nám byla lanovka, to vám byl zážitek a ten výhled, naprostá paráda. Vyšplhali jsem se až do výšin Petřínské rozhledny, dokonce i ti, co mají strach z výšek, takže jsme se zase překonali.
Po Petříně už nás čekalo Muzeum Na Můstku, které patří pod Wax Museum Prague, kde mají kaleidoskopické kino a zrcadlový labyrint. Což je věc, o které jsme si hodně četli, ale moc jsme si to neuměli představit, a můžeme říct, že to byla fakt paráda.
No a po všem tom cestování už nás přepadl šílený hlad, tak šup na večeři a s plným bříškem už jen do hajan, ošetřit puchýře, rozdělat spaní a těšit se na další vzrušující den.
Pravda, zase tak rychle se nám usnout nepodařilo, pusy se nám nechtěly zavřít. Ráno nás však Janča vyhnala ze spacáku bez debat všechny o půl osmé. Tak šup převléknout, zkulturnit, nasnídat, umýt … a hurá do víru velkoměsta.
Ještě před první prohlídkou muzea jsme měli v plánu navštívit orloj a projít pár pražských památek, po cestě nás však dostali racci a než jsme se dostali z jejich spárů, nastal čas na Muzeum Karla Zemana. Najednou jsme se ocitli v Cestě do pravěku a na dvoře se objevila Ukradená vzducholoď… úžasné. Obdrželi jsme křížovky s úkoly, kde po vyplnění dostaneme klíč, tedy číselnou kombinaci k otevření truhly s pokladem, což je něco pro nás…POKLÁÁÁÁÁD.
Musíme říci, že toto interaktivní muzeum vážně stálo za to. U truhly s pokladem jsme zjistili, že neumíme počítat a napětí k otevření truhly se už dalo pomalu krájet, poklad nám však neutekl, a tak jsme se nakonec dočkali. Odměnou nám byl nádherný hrneček od Pionýra a krásný žlutý silikonový náramek Pionýr + drobnosti na památku z Muzea Karla Zemana.
Ještě splnit misi barvení trilobitů a hurá na oběd, kde jsme společně oslavili krásné narozeniny naší Vandy. Po obědě se nám, pravda, už nikam moc nechtělo, ale štěstí, že máme vedoucí, které na naše kňourání neslyší a dokopaly nás až do Muzea PČR. To vám byla podívaná, krom těch super zbraní, mrtvoly a zásahové jednotky v akci nás čekalo i vyšetřování, snímání otisků, zkoušení výstroje… fakt moc super, kdo jste ještě nebyl, určitě jděte.
Cestou z Muzea PČR na koncert Děti dětem nás čekala další výzva: v oddíle máme pár jedinců, co se bojí nejen výšek, ale i mostů a nejkratší cesta z muzea do Kongresového centra je přes Nuselský most – tedy most sebevrahů, no… pořádná výška. Ale i to jsem zmákli a najednou už jsme byli na Vyšehradě.
Koncert byl fakt bomba! Bylo to daleko lepší než loni. Společně jsme všichni oslavili 25 let Pionýra! Prostě velký narozeninový mejdan. Zatrsali jsme, pobavili jsme se a ještě si odnesli parádní svítící náramky jako dárky. Naši mladší dokonce vyčkali do úplného konce, kdy se už uklízel sál, a ulovili obří svítící tyče, díky kterým nám celý večer svítila na celý sál obří „25“ Během koncertu jsme viděli ukázky lidových, moderních i klasických tanců, zazpíval a zahrál nám devítiletý chlapec, co vyhrál první místo v PORTĚ, byl vážně dobrej! Celý večer provázela moderátorka Šárka Kubelková, ta z toho „A“, zazpívat nám přišla i Olga Lounová a skupina ABBA revival. Jak říkáme, parádní narozeninová jízda, chyběl jen dort.
Cestou do školy už byli všichni unavení a hladoví, než jsme vše stačili, byla najednou půlnoc a už jsme byli všichni ve spacácích, moc se nám tedy spát nechtělo, ale holky vedoucí byly nekompromisní. Takže zhasnout a dobrou noc!!!
A ráno zase naše Janča jako ranní ptáče volá „DOBRÉ RÁNO, VSTÁVÁME, TAK HURÁÁÁ VSTÁVÁME, HONEM VEN ZE SPACÁKŮ, ŠUP, ŠUP…!“ a my na to „ALE MY MÁME JEŠTĚ NOC!“ no asi si dovedete představit, že nám to moc platné nebylo. Tak šup, balíme, uklízíme, jíme a hurá na Pragoffest, což ocenili nejvíce naši mladší, kteří se setkali se svými idoly youtubery, získali od nich podpisy a společné fotky. Parádní zážitek. Holky vedoucí nám koupily na výstavě nové hry do oddílu, tže se máme zase na co těšit.
Cesta domů vlakem byla plná vyprávění dojmů a zážitků z prodlouženého víkendu, máme vážně na co vzpomínat. A za rok naše milá Praho, jedeme zase!
Psohlavci
PS Mladost Hradec Králové
Již patnáct let jezdí děti z Berouna - Závodí na tuto tradiční akci, která se koná ve dnech pololetních prázdnin. Nejinak tomu bylo letos, kdy jsme s dětmi vyrazili po starých památkách Prahy.
První zastávka byla na Pražském hradě. Hrad byl založen již kolem roku 880 knížetem Bořivojem z rodu Přemyslovců. Zjistili jsme, že Hrad je největším souvislým hradním komplexem na světě. Je též zapsán do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Tvoří rozsáhlý soubor paláců a církevních staveb různých architektonických slohů – od románských staveb z 10. století přes gotiku ve 14. století. Při vstupu do prostor Pražského hradu jsme měli velké štěstí. Na vlastní oči jsme viděli střídání Hradní stráže, které probíhá v každou celou hodinu. Po chvilce zdržení procházíme Hrad a směřujeme ke Katedrále sv. Víta. Opět jsme měli trochu štěstí, neboť zde nebylo ještě mnoho lidí a my si v klidu a pohodě procházeli chrám. Zde jsme obdivovali krásnou výzdobu, vybavení a zjišťovali, co všechno se zde nachází. V další části prohlídky Hradu pospícháme do proslulé Zlaté uličky. Pět století historie ožívá ve Zlaté uličce. Vidíme příbytek střelce z družiny císaře Rudolfa II., středověkou krčmu, zlatnickou dílnu, pracovnu známé pražské věštkyně Madame de Thébes či alchymistickou dílnu.
Mnoho času nezbývá a my pokračujeme dál a přepravujeme se do Muzea Policie ČR. To připravilo pro účastníky Ledové Prahy zajímavý doprovodný program. V muzeu potkáváme policisty i četníky v dobových uniformách. Příslušníci kriminálky nám ukazují, co všechno se musí prozkoumat, jak vyhledávají stopy, které postupně zkoumají. Další zajímavostí je pak daktyloskopie, kde si můžeme udělat otisk svého prstu. Odborníci z Kriminalistického ústavu Praha pro nás připravili hru „Kdo je pachatel?“, která prověřila postřeh a naši pozornost. Někteří z nás si i vyzkoušeli to, zda máme dobrou paměť a dokážeme sestavit identikit – portrét pachatele podle výpovědi svědka. Policie ČR k tomu používá systém Poridos. Tento systém obsahuje jednotlivé obličejové části, jejichž pomocí lze sestavit podobiznu. Kromě toho jsme si zasoutěžili i v malých skupinkách, kdy jsme vyplňovali test, který prověřil, zda víme, jak se chovat bezpečně v silničním provozu, nebo jak předcházet dalšímu možnému ohrožení například cestou ze školy. Za své dobré znalosti jsme obdrželi malou odměnu. Pro mladší děti pak byly připraveny i další zábavné soutěže, kterých se mohly zúčastnit. Velkou část programu Ledové Prahy jsme strávili právě zde, v Muzeu Policie ČR. Akce Ledová Praha se všem velmi líbila a my se již budeme těšit na příští rok.
Květa Hrbáčková
PS Beroun - Závodí
V pátek ráno, nezvykle brzy, jsme vyrazili směr Praha. Cesta rychle utekla a my natěšení jeli poprvé metrem směr škola na Pankráci, bez batohů, občerstveni, jsme vyrazili: „Za pohádkou“. První zastávkou byl Pražský hrad - chrám Svatého Víta je krásný zvenku i uvnitř, stihli jsme výměnu stráží, navštívili Zlatou uličku a Starý královský palác. Přejeli jsme na Barrandov, na výstavu k pohádce Tři bratři. Tady jsme byli nadšení vlkem, ale asi bychom nechtěli být na místě Karkulky. Další zastávka byla pro mnohé překvapení, které skončilo obrovským nadšením. Jízda na Bobovce byla skvělá. Jak zakončit pohádku? Třeba pohádkovým pohledem na noční Prahu z věže Staroměstské radnice.
V sobotu jsme se vydali za technikou, téměř celý den jsme strávili v Technickém muzeu. Sfárali jsme do dolů a prohlédli si práci horníků, pak jsme se rozběhli do všech výstavních sálů. Kluci strávili nejvíce času mezi auty a motorkami, děvčata mezitím objevila kouzlo fotografie, astronomii, hry… bylo toho spoustu. Poté zamířila skupinka mladších do Muzea kostek, starší mezitím obdivovali závod horských kol Downmall 2015. Sobotní večer jsme již tradičně strávili na koncertu Děti dětem, letos s úžasnou atmosférou. Děti se střídaly na pódiu a ty v sále je odměnily bouřlivým potleskem. Nám se nejvíce líbil devítiletý Ruda Prušák, vítěz Dětské Porty, zaujal nás svoji hrou na kytaru, zpěvem, ale hlavně svým milým a profesionálním vystoupením. Olga Lounová a na závěr ABBA World Revival roztancovali a rozezpívali celé publikum.
Neděle - uklidit, sbalit a hurá na poslední naši cestu po Praze, tentokrát „Dopravní“. Lodičky na Vltavě, Pražské Benátky jsou vždycky krásné a zajímavé. V Království železnic si přišli na své všichni… a pak už jen nasednout do skutečného vlaku.
… tak jsme se před chvílí vrátili…
Alena Petrželová
Pionýrská skupina Vysočina Svitavy
O pololetních prázdninách uskutečnila Pionýrská skupina Jince dva tradiční výlety na Ledovou Prahu.
V pátek dopoledne se účastníci prošli po Vyšehradě a jeho okolí a navštívili Muzeum Policie. Novinkami zde byly například interaktivní výstava pro děti a dospělé Devatero pohádek Karla Čapka nebo výstava Kriminalistického ústavu Praha Ve víru kriminalistické vědy a výzkumu. Naši účastníci úspěšně vyřešili případ vraždy. Odpoledne část výpravy strávila v Armádním muzeu Žižkov a v areálu Národního památníku na Vítkově. Zde po prohlídce expozic využili krásného, i když větrného počasí a nechali se vyvézt na vyhlídku na střeše památníku. Překvapilo nás, co všechno se z tohoto místa jevilo jako na dlani.

Další výlet se uskutečnil v neděli 1. února. V Modré škole poblíž stanice metra Háje probíhal čtvrtý (poslední) den PragoFFestu. Členy naší výpravy zajímaly především počítačové hry, trenažéry aut, japonské šachy, dabování zahraničního kresleného filmu z angličtiny do češtiny a další atrakce.
Část výpravy si prohlédla Pražský hrad a jeho okolí, ostatní se vydali do botanické zahrady Na Slupi. Tady se jinečtí pionýři věnovali skleníkům, obdivovali pěkné kvetoucí orchideje, rybičky, bílé papoušky kakadu, kaktusy a řadu dalších rostlin.
Nenechali si poté ujít ani toulky historickými částmi hlavního města, vycházku na Staroměstské náměstí s orlojem, Muzeum útrpného práva v Celetné ulici, Karlův most ani tajůplné uličky Starého města.
Miroslav Maršálek
Pionýrská skupina Jince
Mušata v Praze
O pololetních prázdninách jsme se poprvé vydali na akci Ledová Praha, kterou pořádá nadace Dětem 3. tisíciletí ve spolupráci s Pionýrem. V rámci této akce mají dětské kolektivy a rodiny možnost navštívit vybraná pražská muzea a instituce zdarma, či za zvýhodněné ceny.
Z dětského oddílu Pionýrské skupiny Paskov nás v pátek ráno do našeho hlavního města vyrazilo celkem sedmnáct. Po pohodlné cestě vlakem jsme se ocitli na hlavním nádraží v Praze. Rychle nahodit krosny na záda a hurá na Základní školu Chodov, která bude po tři dny naším domovem. Ve škole jsme si zabalili batůžky a konečně jsme se vydali na putování po Praze. Prohlídku města jsme zahájili návštěvou Orloje a po ní nás čekalo Muzeum voskových figurín, ve kterém jsme potkali nejednu celebritu. Následovalo Muzeum kostek, v němž jsme obdivovali nejen budovy, ale i auta a další předměty postavené ze známé stavebnice Lego. Muzeum Policie ČR nás přivítalo bohatým doprovodným programem. Děti se mohly setkat s policistou z doby první republiky, vyzkoušet si své znalosti o bezpečném pohybu v silničním provozu nebo nahlédnout do tajů daktyloskopie. Páteční den jsme zakončili prohlídkou Muzea železnice.

V sobotu ráno se nám po předešlém nabitém dni moc vstávat nechtělo, ale vidina dalších zajímavých zážitků nakonec probudila i ty největší spáče. Nejprve jsme se vydali na Pražský hrad, který jsme si i přes intenzivní sněžení důkladně prohlédli. Potom nás čekala návštěva Muzea hudby, kde jsme mohli obdivovat mnoho rozličných hudebních nástrojů z různých historických období. Po obědě jsme zamířili do Muzea Karla Zemana. V tomto muzeu byla pro děti připravena hra, na jejímž konci musely odkódovat truhlu, ve které na každého čekala odměna ve formě placky. Před večerním koncertem jsme stihli ještě návštěvu Muzea panenek Barbie, Monster High a autíček. Koncert Děti dětem, na kterém vystupovaly talentované děti ale třeba i Olga Lounová, jsme si opravdu moc užili a byl pěknou tečkou sobotního dne.
Všechno jednou končí, a také nás v neděli čekalo balení a odjezd domů. Sbalené krosny jsme uschovali na hlavním nádraží. Poté jsme se vydali do kaleidoskopického kina a zrcadlového bludiště, kde jsme se opravdu pobavili, protože najít cestu ven byl skutečně oříšek. Slunečné počasí přímo vybízelo k výhledu na Prahu z výšky. Proto naše kroky vedly na věž Staroměstské radnice, ze které jsme měli stověžatou Prahu jako na dlani. Čas je ale neúprosný, tudíž jsme se vydali na oběd a hned po něm na nádraží, ze kterého nás čekala cesta zpátky domů. Z vlaku jsme naposledy zamávali Praze, v níž jsme prožili krásné tři dny plné zážitků a dobrodružství.
Za vedoucí oddílu Mušata, Lucie Šprochová
Pololetní vysvědčení se všem dětem nemusí vždy vydařit. Ale jeden den volna, který ho doprovází, se většinou hodí všem. Řadu let jezdí děvčata a kluci z pionýrské skupiny Hrádek v tomto volnu na zajímavou akci Ledová Praha. Bylo tomu tak i letos v sobotu 31. 1. 2015.
Padesátičlenné osazenstvo autobusu bylo rozšířeno o pionýry ze skupiny Trojlístek ze Strašic. V Praze jsme navštívili pamětihodnosti Pražského hradu. Například Katedrálu svatého Víta nebo Zlatou uličku. Radost všem udělal pobyt v Muzeu hraček. Se zájmem se setkala podívaná na výměnu hradní stráže. Na Staroměstském náměstí jsme museli upravit program, protože děti se raději podívaly na vyrábění obrovských bublin, které kolem nich poletovaly. Trochu odpočinku jsme si dopřáli u oběda. A hurá do metra. Přesunuli jsme se na Vyšehrad a odtud do Muzea policie. I zde byla pěkná nabídka pro děti i dospělé. V chladném počasí jsme se rychle vrátili přes Nuselský most ke Kongresovému paláci, kde už se připravoval koncert pod názvem „Děti dětem“. Od 18.00 do 21.30 hodin patřil velký sál dětem. Program byl motivován 25. výročím obnoveného Pionýra. S dětskými účinkujícími se vystřídali i profesionálové. Byly to zpěvačka Olga Lounová a v závěru ABBA Revival. Překvapením pro nás byla zpěvačka Hanka Melcrová, která je rodačka z Hrádku a zpívá se skupinou Y. Před koncem koncertu se všichni účastníci propojili svítícími náramky, ze kterých udělali barevné vlny. Potom všechny účastníky čekal přesun do autobusu a cesta, která skončila až před půlnocí. Mnozí po cestě domů v autobusu usnuli, ale doma o celé akci nadšeně vyprávěli.
Vlasta Vasková
PS Hrádek
Již tradičně se naše pionýrská skupina zúčastnila akce Ledová Praha. Zde máme možnost navštěvovat různá muzea a kulturní akce zdarma nebo se zlevněným vstupem. V pátek ráno nás autobus dovezl do Prahy, odkud jsme se vydali do školy, ubytovali se, posvačili a vyrazili do víru velkoměsta. Jako první jsme si prošli Pražský hrad, prohlídli si výstavu a obchůdky ve Zlaté uličce a došli do Katedrály sv. Víta, kde jsme mohli obdivovat architekturu gotické doby a rozlehlost celého objektu. Odtud nás metro dovezlo do Muzea pražských pověstí a strašidel, kde jsme se dozvěděli mnoho o pověstech staré Prahy. Výstava zde byla velice zajímavá a náš čas rychle ubíhal. K večeru následoval přesun na Staroměstské náměstí, kde jsme si prohlídli Orloj, někteří z nás dokonce vystoupali na věž Staroměstské radnice. Odtud byl krásný výhled na stmívající se a světly ožívající Prahu. Večeře probíhala v nákupním centru, kde jsme si užili i rozchod, nakoupili a odjeli zpět do školy načerpávat síly na další neméně náročný den.
Naší první sobotní zastávkou byly ateliéry Barrandovského studia. Právě zde probíhala výstava k pohádce Tři bratři. Poslechli jsme si pár historek z natáčení, prohlédli kulisy a každý se zastavil nad loutkou propracovaného vlka. Bylo nám vysvětleno, jak se vlk v pohádce ovládal a kolik lidí k tomu bylo potřeba. Všichni jsme odtud odcházeli nadšení. Následoval přesun na Václavské náměstí, kde jsme měli rozchod a každý šel za tím, co ho zajímalo. Po výborném obědě nás čekalo 1. české muzeum čokolády. Zde jsme zjistili, jak výroba čokolády probíhá, co je k tomu potřeba a samozřejmě jsme několik druhů čokolád ochutnali. Byly opravdu výborné. Po této degustaci jsme se rozdělili na skupiny, jedna odešla na koncert Děti dětem a druhá se procházela po Praze. Zatímco na koncertu vystupovala Olga Lounová a jiní hosté, druhá skupina vyšla na Petřín a pokochala se výhledem na Prahu. Umělecky založení z nás si prohlédli výstavu obrazů v Gallery of Art Prague. Kolem deváté hodiny se zase obě skupiny setkaly a šli jsme si zahrát Lasergame. Zde jsme se všichni řádně vyčerpali a hru si opravdu užili. Po návratu do školy všichni brzy usnuli a doplňovali síly na poslední den. Po sbalení věcí a úklidu třídy jsme se přesunuli na Florenc, odkud se pánská část vydala do Armádního muzea Žižkov, zbytek do Muzea hlavního města Prahy. Za nedlouho už jsme všichni plni dojmů a pizzy seděli v autobuse, který nás zase dovezl zpátky domů. Všichni jsme si akci opravdu užili a už teď se těšíme na další rok.
Jana Nováková
PS Březová
Ledová Praha byla opět super, děkujeme!!!

Již tradičně pololetní prázdniny tráví pionýři PS M. Očadlíka Holešov v Praze na celostátní akci Ledová Praha. V letošním roce jsme si opět tři dny v Praze velmi užili! V pátek 30. 1. jsme se tradičně zúčastnili pěvecké soutěže Dětská porta a Melodie, kde jsme měli několik „želízek v ohni“. Páteční večer jsme strávili s pražskými strašidly, která nás provázela Starou Prahou, tato akce se nám všem moc líbila. Dozvěděli jsme se spoustu zajímavých informací a také historek ze staré Prahy. Naším domovem se v letošním roce stal DDM na Proseku, kam jsme se dostali v pátek až ve večerních hodinách.

Sobotní den začal jízdou metrem na Malou stranu, odtud jsme po Starých zámeckých schodech vyšli na Pražský hrad, tady jsme využili možnosti navštívit Muzeum hraček. Z hradu jsme pokračovali Nerudovou ulicí přes Karlův most až na Václavák. Po výborném obědě v Havelské restauraci jsme se vydali do Muzea čokolády a odtud jsme už pospíchali do kongresového centra na koncert Děti dětem. Program koncertu byl velmi pestrý a zajímavý, všechna vystoupení se nám moc líbila. Úžasný byl závěr, při kterém se všichni diváci propojili v jednoho světelného hada. Největším zážitkem však bylo závěrečné vystoupení skupiny Abba World Revival, které roztančilo celý sál. Plni krásných dojmů a zážitků jsme se ještě vydali na procházku nočním Vyšehradem. I když se některým ze začátku moc nechtělo, nakonec byli všichni velmi nadšení, protože z Vyšehradu byl úžasný výhled na celou noční Prahu. U Slavína jsme uctili památku našeho holešovského rodáka Dr. Mirko Očadlíka, po kterém nese jméno naše pionýrská skupina a který je zde na Slavíně pochován. Po náročném dni plném krásných zážitků jsme neradi ulehali do svých spacáků. Před námi byl poslední den v Praze, ráno jsme museli nejdříve všechno uklidit, sbalit si věci a pak jsme se vydali na Barrandov do filmových ateliérů na audiovizuální výstavu Tři bratři. Výstava byla moc zajímavá, hodně jsme se dozvěděli a také jsme si mohli hodně vyzkoušet, například jak se kreslí scénář. Z Barrandova jsme se potom vydali do centra. Museli jsme se tradičně vyfotit u sochy sv. Václava a po krátkém rozchodu jsme se odebrali na místo odjezdu autobusu. Vše klaplo na jedničku, nikdo se nezpozdil ani neztratil, takže jsme ve 14:30 vyrazili z Prahy domů směr Morava. Odjížděli jsme z Prahy zalité sluncem a v srdcích a myslích jsme si odváželi spoustu pěkných zážitků a vzpomínek. Protože jsme toho i letos spoustu nestihli, tak už teď se těšíme na příští rok, kdy se do Ledové Prahy určitě vrátíme. Děkujeme všem, kteří pro nás tuto velmi zajímavou akci připravili.
Členové PS M. Očadlíka, Holešov
Po roce opět nastalo období předávání vysvědčení a pololetních prázdnin, což pro nás znamenalo jediné - odjezd směr Praha.
Sešli jsme se v pátek 30. ledna na vlakovém nádraží v Kroměříži, odkud jsme se vydali do Olomouce, kde jsme na přání dětí nastoupili do vysněného LEO expressu, který nás dopravil do cílové stanice Praha hlavní nádraží. Po připnutí placky s logem Ledové Prahy jsme se nejdříve vypravili na Václavské náměstí a poté do Muzea čokolády. Všem se nám sbíhaly sliny, jenom co jsme otevřeli dveře a viděli nejrůznější druhy čokoládových zázraků. Na závěr čokoládové prohlídky jsme měli možnost zhlédnout i postup, kterým se jejich pralinky vyrábí, a jako malý bonus jsme dostali i jednu ochutnat, byla vskutku výborná! Čas neúprosně plynul dál, a tak jsme v objevování našeho hlavního města pokračovali, tentokrát do Galerie umění na výstavu nejznámějšího pop-artového umělce Andyho Warhola. K vidění bylo několik jeho významných děl, která překypovala barevností. Jelikož už se pak blížil večer, vypravili jsme se metrem na stanici Pankrác, kde se nacházela škola, ve které jsme nocovali, ale také obchodní centrum (což ocenila hlavně dívčí část naší výpravy ?). Po nákupech přišla na řadu večeře a pak se šlo spát.

Sobotní den byl velmi nabitý a hlavně byla na programu nejočekávanější část našeho výletu. Nejdříve jsme si poslechli výklad o Betlémské kapli, ve které v 15. století kázal Jan Hus. A pak už to konečně přišlo … plavba Pražskými Benátkami. Nasedli jsme do vyhřáté lodi, dostali malé občerstvení a kapitán zavelel, že vyplouváme. Hodinová plavba po Vltavě se zajímavými informacemi utekla co by dup a my jsme (bohužel) museli vysedat. V ceně vstupenky bylo i Muzeum Karlova mostu, které jsme také navštívili. Zde jsme mohli vidět různé modely a fotografie, ale také dočasnou výstavu betlémů. Protože se blížilo poledne a naše bříška oznamovala, že už mají hlad, zavítali jsme do jedné z místních restaurací. Po obědě následovalo Zrcadlové bludiště a Kaleidoskopické kino. Tady na nás čekalo (jak již z názvu vyplývá) zrcadlové bludiště a také jsme shlédli ukázku kaleidoskopického filmu. Plni zážitků jsme se vydali za dalšími, tentokrát na Staroměstskou věž. Na vrcholku věže jsme měli Prahu jako na dlani. Tam Karlův most, o kousek dál Národní divadlo, Petřín a nekonečné množství stříšek. Po nádherném výhledu jsme ve dvě hodiny stihli orloj a pak pokračovali dál. Metrem jsme se přemístili na Vyšehrad, přešli Nuselský most a už jsme byli u Muzea Policie ČR. V muzeu byly vystaveny jak novodobé, tak historické uniformy, popisky zajímavých kriminálních činů, děti si mohly udělat otisk své ruky nebo položit své zvídavé otázky strážníkům, kteří se po muzeu pohybovali. Náš čas zde vypršel a pomalu jsme se začali přesouvat ke Kongresovému centru, kde jsme se zúčastnili koncertu Děti dětem. Povečeřeli jsme a už to začalo. Přišla moderátorka Šárka Kubelková, která celým večerem provázela, a pak už se na pódiu střídal tanec a zpěv. Zazpívat nám přišla i Olga Lounová a ABBA Revival. Celí rozdovádění jsme se pak vydali zpět do školy, kde na nás čekala druhá večeře a spacáky. Další ráno, nedělní, bylo ve znamení odjezdu. Posílili jsme se snídaní, zabalili své věci a uklidili třídu. Do odjezdu vlaku nám zbýval ještě nějaký čas, tak děti dostaly rozchod v Arkádách Pankrác, aby případně dokoupily poslední suvenýry a dárky. Pak jsme se vypravili na nádraží a po třech hodinách už v Kroměříži na děti čekali rodiče. Rozloučili jsme se a tím náš prodloužený víkend skončil.
Martina Křupalová
PS Obránců míru Chropyně